Důl Richard u Litoměřic

Důl na vápenec, ve kterém za 2. světové války tisíce vězňů vybudovaly obrovskou podzemní továrnu. Kilometry chodeb, sály s charakteristickými betonovými žebry i menší vyzděné místnosti, umývárny, záchody, zvláštní ponurá atmosféra, to vše udělalo z Richardu mezi montanisty legendární lokalitu.
Zde uvedené fotky z Richardu I pocházejí převážně z roku 2000 a 2001. Většina z nich už jsou dnes historické snímky. Důl byl v prosinci 2001 uzavřený, po uzavření se porušilo větrání a odtok vody z podzemí. Následovalo bobtnání podloží, obrovské tlaky a brutální destrukce podzemí. Dnes je důl silně nestabilní a velmi nebezpečný, spousta chodeb, které se daly před 10 lety projít je dnes uzavřená obrovskými závaly. Ze stropů tam odpadávají balvany od malých kamínků až po ohromná "víka na rakve". Mohutná betonová žebra se prohýbají a praskají. Zdi se bortí. Tato unikátní památka bude bohužel za pár let asi definitivně zničená.

Staré chodby neupravené při stavbě podzemní továrny

koleje Chodba C Zával v chodbě C

Nacistická podzemní továrna

Detail sloupu Cihlová příčka Detail čísla Detail stropu Brčka Betonové žebro sál 25 sál 25 Sloup v sále 25 chodba c

Nejlépe zachovaná je část vyčistěná pro nové úložiště rad.odpadu

zachody umyvarna kantýna roura kantýna roura jen si sednout

Odkazy

Kdo chce vidět další fotky, mapy nebo se dozvědět více o Richardu, ať se podívá na Gazsiho stránky richard-1.com nebo na Wikipedii

Zpět na kroniku
Zpět na stránku o podzemí
Zpět na hlavní stránku 1.MBKG